JM Building Services - шаблон joomla Продвижение

A karácsony a szeretet, az örömhír, a békesség ünnepe. Mindannyiunkat megérint az ünnep varázsa, a családi körben eltöltött meghitt, békés napok útravalóul szolgálnak az elkövetkező esztendőre.
A várakozás időszakában iskolánk és az óvoda gyermekei és tanulói ünnepi műsorral készültek. A felcsendülő dalok, kolindák felelevenítették őseink román hagyományait, a karácsonyi és újévi jókívánságok szokását.
Az est során először az intézmény minden tanulója, óvodások, alsósok és felsősök egy közös román karácsonyi dallal köszöntötték a közönséget.
Ezután egy lippai formáció, a C-band kolindáit hallgathattuk meg. Az óvodások műsora hagyományos román jókívánságokat tartalmazott, amit egy angol dal feldolgozása követett an angol szakkörösök előadásában.
 Az alsó tagozatosok műsorában megérkezett a télapó a rénszarvassal, akiket a gyerekek versekkel és dalokkal köszöntenek. Az első osztályosok és a mazsorettesek táncoltak, a "Jeles kezek” csoportja pedig a karácsony hangulatát varázsolta elénk.
Karácsony és újév éjszakai csendjét napjainkban is kolindálók vidám éneke zavarja meg. Az ősi román szokás szerint fiatalok csapatokba verődve járnak házról házra, és bőséget, egészséget, jólétet kívánnak a házigazdának. A felső tagozatos diákok ezt a szokást jelenítették meg a színpadon, s ezzel fejezték ki jókívánságaikat a jelenlévők felé.

Csillagfényes téli álom

Ambrus Mária

Településünkön immár többéves hagyomány, hogy nemzeti ünnepeinken a két általános iskola közös irodalmi műsorral emlékezik meg a múlt eseményeiről.
Ebben a tanévben is az október 23-i műsort a hagyományoknak megfelelően közösen szerveztük meg.
Nemzeti értékeink megőrzése, múltunk megismerése, a hősökről való megemlékezés kötelessége a ma élő embereknek. 1956. október 23. olyan esemény, amely annyiféle, ahány ember megélte. Magába sűríti mindazt, amire a Magyarországon élők vágytak, amit követeltek. Ez az ünnep jelképe a hősiességnek, az összefogásnak, tanítás arról a nemzeti egységről, amely a felkelés tüzében, egyéni és közösségi áldozatok között született.

Az ünnepi megemlékezés programja ezt az összefogást, hősiességet idézte fel. A korabeli napilapokból vett újságcikkek felelevenítették az emberek mindennapjait, gondjait, félelmeit, ezáltal emberközelivé, valóságossá váltak a felelevenített események.
Úgy érzem, méltó módon emlékeztünk meg az 1956-os eseményekről, kifejeztük hálánkat és tiszteletünket az elesett hősök emléke előtt.

Ambrus Mária

2016. október 6-án iskolánk tanulói egynapos aradi kiránduláson vehettek részt. A kirándulást a Román-magyar egyesület szervezte, célja a 13 aradi vértanú emlékhelyének megkoszorúzása és Arad nevezetességeinek megismerése volt. Szomorkás, esős napra ébredtünk, a jókedvnek azonban ez nem volt akadálya. Izgatottan gyülekeztek felnőttek és diákok az iskola előtt.
Az idő gyorsan eltelt, az autóbusz megérkezett Aradra, amit Erdély déli kapujának is neveznek.
Az első úti cél az aradi vértanúk emlékhelyének megkoszorúzása volt. Az emlékmű egyik oldalán a kivégzés dátuma, a másik három oldalon a tábornokok nevei szerepelnek a kivégzés sorrendjében. Az építmény talapzatába, külön kis ládákban helyezték el a 11 vértanú földi maradványait. Az emlékhelynél iskolánk diákjai és az egyesület tagjai is elhelyezték a megemlékezés koszorúit.
Az út Arad belvárosában folytatódott. A csoport tagjai megtekintették a Szabadság-szobrot, mely az 1849-ben kivégzett aradi vértanúknak és a szabadságharcnak állít emléket, és a szomszédságában álló Román katona emlékművét. Ezután az új ortodox templomot, a Szentháromság katedrálist tekintették meg, amely elkápráztatja látogatóit hatalmas méreteivel, csodás freskóival.
A nap végén élményekkel, új ismeretekkel, új barátságokkal gazdagodva tértek haza a kirándulók.